Czy próbowaliście kiedyś bawić się z Waszymi dziećmi w rozwiązywanie łamigłówek. Jeżeli tak to pewnie wiecie, że jest to bardzo ciekawy pomysł na wspólne spędzanie czasu z własnymi pociechami. A może czyta ten tekst jakaś pani nauczycielka. Podpowiadamy tutaj kilka pomysłów na zagadki dla dzieci z drugiej klasy szkoły podstawowej (czyli siedmiolatki i ośmiolatki).

Kilka propozycji zadań dla drugoklasistów

• Wyszukiwanie niepasujących wyrazów. Piszemy (lub mówimy) kilka słów, z których jedno wyraźnie odstaje znaczeniem od pozostałych. Na przykład lato, jesień, wiosna, lipiec. Oczywiście nie pasuje lipiec bo to miesiąc, a pozostałe to pory roku.
  • Ustalanie kolejności słów z rozsypanych wyrazów. Na przykład podajemy: do, tata, spożywczego, po poszedł, sklepu, makaron. (tata poszedł do sklepu spożywczego po makaron. Dzięki tego typu zadaniom dziecko uczy się podstaw logicznego budowania zdań.
  • Rozwiązywanie prostej krzyżówki. Poziomo wpisujemy kilka wyrazów tak, aby w którejś kolumnie dało się przeczytać hasło – rozwiązanie zadania.
  • łączenie wyrazów w pary – dajemy dziecku rozsypane wiele różnych wyrazów, które musi dobrać parami tak, aby pasowały do siebie nawzajem. Na przykład pies – buda, ptak – gniazdo, pszczoła – ul, krowa – obora itp. Oczywiście rozsypanki i wyrazy mogą być na każdy temat.
  • Jakie słowa można ułożyć z wyrazu…? – piszemy jakieś dłuższe słowo, a dziecko powinno pomyśleć jak wiele innych wyrazów można zbudować z jego liter – na przykład z wyrazu KROKODYL może powstać krok, rok, lody, kod …

Internet pomoże

Jeżeli nie macie czasu by samodzielnie wymyślać zadania i łamigłówki dla dzieci możecie sobie pomóc ze zpecjalnie przygotowanych w tym celu stron internetowych. Jedną z takich znajdziecie pod adresem https://childdevelop.pl/worksheets/tag-klas2-sortpop/. Niektóre można rozwiązywać bezpośrednio na ekranie komputera, ale większość warto pobrać na arkuszu pdf i wydrukować. Znajdziecie tu przykłady zadań logicznych, matematycznych, językowych i wiele innych. Nawet takie które pomogą w nauce języka angielskiego.